ג'יין בורדו - איך אפשר אהוד בנאי - יוצא לאור asaf avidan - one day אפרת גוש - לראות אהוד בנאי - רוחות הצפון kate_bush-army_dreamers

סיפור הקרב

ביום רביעי (23/07/2014), הפלוגה של עמית יוצאת להתרעננות בכרם שלום, עמית מתקשר הביתה, מדבר עם אבא ואמא. מיד כשעמית מתקשר ומוסר שיצא להתרעננות, עינת מעמיסה את הרכב בצ’ופרים, כלי רחצה, גרביים וגופיות ונוסעת לכרם שלום במטרה לפוגשו. עינת לא קבלה אישור להכנס לשטח ההתרעננות ולא פגשה את עמית. הכבודה הועברה לרס”ר היחידה ודרכו לעמית וחבריו. בזמן ההתרעננות צוות ערוץ 1 עם התחקירנית שירלי ברקוביץ מרעיינת ומצלמת את עמית ושני חבריו לכתבה שמשודרת בטלוויזיה במוצ”ש לאחר שנפל, אלו היו תמונותיו האחרונות.

ביום חמישי (24/07/2014) הפלוגה חוזרת לנקודת ההיערכות שלה בחירבת חיזע’ה בדרום הרצועה מול נחל עוז ונערכת לשהות באזור לצורך סריקות, חשיפת זירות מטען ומנהרות. כלי הצמ”ה של הפלוגה מרימים סוללה ליד המסגד בכדי להגן על הכוחות מנשק קל ואר.פי.ג’י. הפומות מסתדרות מאחורי הסוללה והחיילים במבנה סמוך. במסגד הסמוך התגלה במרתף סליק עמוס בכלי נשק וחבלה ומפקדיו של עמית מורים לו לפוצץ את המסגד. בתמונות עמית יוזם את תיבת ההפעלה לפיצוץ המסגד:

במבנה סמוך מתגלה פיר מנהרה, 3 חיילים מוצבים לשמור על פתח המנהרה, עמית נותן הוראה ל-3 חיילים נוספים לבוא ולתגבר את השמירה על הפיר מחשש ליציאה מהירה ואלימה של מחבלי חמאס.

ביום שישי אחה”צ (25/07/2014) המחלקה מקבלת משימה לפוצץ את מגדל המים (המסגד ומגדל המים הפכו לאחר מכן לאחר מסמלי צוק איתן). על גג מגדל המים ‘התמים’ הותקנו אמצעי ראיית לילה של החמאס שמתצפתים ישירות על קיבוץ נחל עוז. למגדל עולה צוות של ארבעה חיילים: חיים המ”מ, עמית סמל המחלקה, אגניו הקשר וליאור סמל המחלקה הקודם.

כאשר הצוות בראש המגדל בסביבות 17:55 נשמעים רעשים מכיוון מבנה (5+9). דרשביץ, בוילנד ושון נכנסים לחצר המבנה (5) ומוצאים עוזי באחד הארונות. לפתע נפתחת אש מכיוון המבנה (9), מהאש בוילנד נהרג ודרשביץ נפצע. שון מצליח להיצמד לאחד הקירות ולא נפגע.

הסמ”פ גל שחבר למקום כ- 10 דקות קודם, נכנס לחצר לסריקה, מבחין בבוילנד אך לא שומע את המחבלים במבנה (9). גל וחיילים נוספים מפנים את בוילנד.

המחבלים מתחילים לירות לכיוון הסמטה (7), טובול המ”פ מגיע ביחד עם מ”פ צנחנים אבי ומתנהל קרב יריות שבמהלכו 2 מחבלים נהרגו והסמ”פ אבי נפצע מרימון ורסיסים.

החוליה של חיים שומעת יריות וקריאות בקשר: ‘נתקלנו, יש נפגעים’, מחליטים לרדת לעזרת חבריהם ולאגף את הסמטה (8). החוליה לא מצליחה להודיע בקשר שהיא יורדת מכיוון שהרשת עמוס בדיבורים ודיווחים.

לאגניו יש מעצור בנשק, עמית מאותת לו לעבור אחורה ותופס את מקומו אחרי חיים.

החוליה של חיים נעה בסמטה לכיוון נקודה (10) במטרה לקחת את הזיג (פינה) ולאגף את אזור ההיתקלות. בדרך חיים שם לב לפתח צר בדלת של בית (12).

החוליה מגיעה לזיג (10), חוטפת מכת אש מנקודה (9) מתפתח קרב יריות, עמית שולף או זורק רימון והחוליה נסוגה מעט מהפינה להמשך התארגנות.

כנראה שמחבל אחד מהחוליה דילג למבנה (11) מלכתחילה.

המחבל רואה את צלליות החוליה של חיים מול פתח הבית (12) לכיוון הרחוב, יורה צרור, חיים שומע צעקה ‘חיים’ ונפגע בצד ימין שלו ובכתף שמאל (כנראה שמע את הצעקה והסתובב), עמית נפגע מאותו צרור ונהרג במקום.

2 החיילים הנוספים בחוליה היו מחוץ לקו האש ולא נפגעו. החיילים חוברים למחלקה ואומרים לסמ”פ גל שחיים נפצע. חיים בינתיים מצליח לסוג כמה מטרים, החיילים מפנים אותו לסמטה (14) שם מחכים לו רופא וחובש (עם הכוחות בשטח היו אנשי רפואה רבים שהצילו חיילים רבים).

בשלב הזה חלק מהמחלקה של עמית יוצא לסמטה (14) ויורה לכיוון המכולת.

מג”ד 101 אמונה שומע את תחילת ההיתקלות ומגיע לאזור בריצה, עובר דרך נקודה (13) ו (14), המג”ד רואה את חיים פצוע על הרצפה, בתחילה חושב שמצבו קל ומנסה לעודד אותו, אז הוא מבין שחיים מדמם מהפה וכי נפצע קשה, נותן פקודה לחיילים לפנות אותו לטיפול רפואי. המג”ד פוקד על החיילים לחדול אש ורץ לכיוון הרחוב.

בינתיים מג”ד אמונה פוקד על טנק מ”פ טל לצאת מנקודה 16 לעבר הסמטה דרך הרחוב בכדי לסגור את הרחוב לבריחה מערבה.

בשלב זה לכוחות לא ברור עדיין שמדובר ב-2 נקודות התקלות. המג”ד רץ לכיוון נקודה (16).

הטנק מתקדם צפונה חולף על פני הפתח (12) לכיוון נקודה (10) לכיוונם של טובול ואבי מ”פ הצנחנים, כשהטנק חולף על פתח הבית (12), מבחין במחבל אוחז בעמית, מתקיים קשר עין בין המ”פ טל למחבל, המחבל נבהל, מרפה מעמית, שומט את הקלצניקוב שלו, לוקח את הנשק של עמית ובורח לתוך הבית.

טל מדווח שבוודאות ראה חייל צהל בנקודה (12), התמונה לא ברורה, לא דווח שחסר חייל. המג”ד אמונה חוזר לאזור (14) ואז אחד החיילים מזכיר את השם יאורי. המג”ד חוזר לרחוב ומתנהלת תקשורת עם המ”פ טל כשהוא מסמן לו לכיוון פתח בית (12). הטנק מדווח שבוודאות זה חייל צהל ולא מתחזה ויורה מקלע.

המג”ד חוזר לפתח הבית (12), הסמ”פ גל מגיע עם חיילים לפתח, המג”ד אמונה מוציא את עמית לרחוב והחיילים מפנים את עמית לנקודה (14) ולטיפול רפואי שם מטפלים בו נאבט החובש מהפלוגה של עמית ופרמדיק מגבעתי.

לאחר שעמית פונה והחיילים זזים אחורה, הטנק יורה פגז לתוך המבנה בשביל להממם את המחבל שנצפה נכנס לתוך הבית. המג”ד אמונה נכנס למבנה עם עוד 2 צנחנים וכלבן ומתחיל לטהר אותו לפי הנוהל ברימונים וצרורות.

בסריקה שמבוצעת נמצא המחבל בחדר הפנימי בתוך ארון כשנשקו של עמית עליו וגופו חצוי לשניים. המחבל חטף פגיעה ישירה מהפגז.

חירבת חיזע’ה, דרום עזה, 25/07/2014, כ”ז בתמוז התשע”ד

סג”מ חיים אלסטר נפצע קשה ולאחר שיקום ארוך חזר לשירות סדיר

סמ”ר גיא בוילנד וסמ”ר עמית יאורי ז”ל נפלו בקרב